Ana Sayfa

Metinlere ait font ayarları <font>.....</font> etiketi ile yapılır.

                Font etiketinin kullanımı;

 <font face="..." size="..." color="...">...</font>

Font etiketinin parametreleri;

face= yazıtipinin adı (arial, tahoma, verdana, ...)
size= yazının büyüklüğü (1-7 arası)
color= yazının rengi (renkleri ingilizce karşılıkları veya RGB renk değeri)

RGB, red-green-blue renklerinin baş harfleridir.Tüm renkler, bu üç ana rengin belli oranlarla harmanlanması sonucu ortaya çıkar.Bu nedenle metinlere renk verilirken ya renklerin ingilizce karşılıkları yada başına # işareti koyarak RGB ye ait hexidecimal değerler yazılır.

Yazı tipini belirlemek için face parametresi kullanılır.Genellikle web tasarımında verdana, tahoma ve arial gibi yazıtipleri tercih edilir.Bunun nedeni, bu yazıtiplerinin okuma kolaylığına ve görüntü güzelliğine sahip olmasıdır.

Yazı büyüklüğü, size parametresi ile ayarlanır ve yedi adet font büyüklüğü vardır.1 ile 7 arası bu değerler, yazının inch veya piksel olarak büyüklüğü değil, html e ait sayı değerleridir.

 

Yukarıdaki örneği uyguladığınızda, değişik renk, boyut ve yazı tiplerinde metinlerin görüntülendiğini göreceksiniz.Verilen örnekte font etiketine ait üç parametrede kullanıldı, fakat; her zaman üç parametrenin kullanılması mecburi değildir.Siz istediğiniz parametreleri kullanarak metinlere ait font ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki örnekte color parametresini sildiğinizde, yazınız siyah olarak görüntülendiğini görürsünüz.Yapacağınız denemelerde parametre ait tırnak işaretlerini koymayı unutmayınız.
Başa Dön
Dizayn & Tasarım : Halil Kaya