Webmaster Bilgileri,Webmaster Dersleri,Webmaster dosyaları,Webmaster hakkında yardımcı olacaklar,Webmaster   wordpress dersleri,wordpress bilgileri,wordpress püf noktaları,wordpress,wordpress temaları,wordpress eklentileri   sosyal Medya bilgileri,sosyal medya,sosyal,medya,sosyal medyadan haberler,facebook twitter google   Seo Bilgisi,Seo Nedir,seo dersleri,seo,seo hakkında bilgi,backlink,sosyal imleme   Bilgisayar Dersleri,Bilgisayar,dersler,bilgisayar dersleri,pc dersleri,bilgisayar ve pc dersleri   Blogger dersleri,blogger temaları,blogger widgetleri,blogger bilgileri,blogger   nedir,ne nedir,ne,nasıl,ne işe yarar,neden,nasıl,niçin,ne zaman,bilinmeyenler   Tanıtım Yazıları,site tanıtımları,blog tanıtımları,program tanıtımları  

Siteniz için Doğru Alan Adı Seçmenin 10 Altın Kuralı

Siteniz için alan adı seçimi, alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler, doğru alan adını seçmek

Alan adı bir web sitesinin en önemli bölümlerinden biri, dolayısıyla siteniz için doğru alan adını seçmek de çok ciddi bir şekilde ele almanız gereken bir konu. Fakat sizin için en doğru olan alan adını neye göre seçmelisiniz?

Bu sorunun pek çok yanıtı var. Biz bu yazıda en önemli kabul edilebilecek 10 altın kurala değineceğiz. Milyonlarca alan adının kaydedilmiş olduğunu düşündüğümüzde bu 10 tane altın kuralın hepsine birden uyabilmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle hepsini birden karşılayamazsanız çok sorun değil, mümkün olduğu kadar çok kuralı karşılayabiliyorsanız bu da sizin için yeterli olacaktır. İşte doğru alan adını seçmenin 10 altın kuralı…

1- Konunuz ile ilgili olsun
Eğer sitenizde giyimden bahsedecekseniz teknolojiyi çağrıştıran bir alan adı seçmek mantıklı olmayacaktır. Mümkün olduğu kadar sitenizde yer alacak konuları ifade eden, çağrıştıran bir alan adı seçmenizde fayda var.

2- Kolay hatırlanır alan adı
Eğer ziyaretçilerin sitenizi beğendikten sonra tekrar gelebilmelerini istiyorsanız, alan adınızı akıllarında tutabilmeleri gerekiyor. Karmaşık alan adlarını hem hatırlaması hem de telaffuz etmesi zor olabilir.

3- Kısa tutun
Alan adı ne kadar kısa olursa o kadar iyi. Bu hem sonrasında kolay hatırlanmasını sağlayacak hem de sitenin içeriği ile karışıklıklara neden olmamasını sağlayacaktır.

4- Anahtar kelime konusu
Eğer siteniz için en önemli anahtar kelimeyi alan adınız içerisinde kullanabiliyorsanız bu SEO açısından size önemli bir fayda sağlayabilir. Fakat rekabet nedeniyle o alan adı çoktan kaydedilmiş olabilir. Bu durumda sizin için önemli olabilecek diğer alan adlarını değerlendirebilirsiniz.

5- .com’dan şaşmayın
Pek çok kişi için halen bir internet sitesi .com ile bitiyor. Eğer .net veya diğer bir alan adı uzantısı tercih edecekseniz, aynı alan adının .com uzantılı sahibine de trafik kaptıracağınızı unutmayın. Ülkemizde sonu .com ile bitmeyen ünlü web siteleri olduğunu söyleyebilirsiniz ama o uzantı ile akıllarda kalabilmek için ciddi bir pazarlama bütçesi harcadıklarını da hesaba katmakta fayda var.

6- Telif haklarına dikkat
Seçeceğiniz alan adının başka markalara ait kelimeler içermemesinde fayda var, özellikle de aynı alanda faaliyet gösteriyorsanız. Örneğin giyim blog’unuzun alan adının ünlü bir giyim firmasının markasını çağrıştırıyor olması başınıza yasal sorunlar çıkartabilir.

7- Mümkünse rakam içermesin
İçerisinde rakam veya tire içeren alan adlarının anımsanması kolay değildir. Bu yüzden elinizden geldiği kadar, anahtar kelime açısından zengin de olsa, rakam veya tire içermemesi daha iyi olacaktır.

8- Yabancı sözcüklere dikkat
Ne yazık ki ülkemizde bazı yabancı kelimelerin kullanımı yaygın. Fakat pek çok kişi bunların nasıl yazıldığını bilmiyor. Eğer siteniz için yabancı kelime içeren bir alan adı seçerseniz yanlış yazımlar nedeniyle değerli trafiğinizi kaybedebilirsiniz.

9- Uzun ömürlü olsun
Gelip geçici trendlere kapılarak bir alan adı seçmek, belki kısa vadede size trafik sağlayabilir ama o trend geçtikten sonra kimse alan adınızı anımsamayacaktır. O yüzden mümkün olduğu kadar geçici eğilimler yerine uzun vadede anlam ifade edecek bir alan adı seçmeye özen gösterin.

10- Yedeklerinizi hazırlayın
Tüm bunlara dikkat etmiş bile olsanız, en baştan hesaba katamadığınız sorunlar nedeniyle sonrasında alan adınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden acil durumlarda hemen devreye alabileceğiniz yedeklerinizi en baştan belirlemek ve kaydetmekte fayda var.

Bir önceki yazımız olan WordPress All in One Seo Pack başlıklı makalemizde ETİKETLERALL İN SEO ve PACKWORDPRESS SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

“Aşşağıya yorum yaparak soru sorabilir veya Backlink sağlayabilirsiniz. Backlink Nedir




Webmaster Araçları


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ