Bilgisayarlarda kullanılan ve yüksek hızlı veri transferi özelliği bulunan SSD disklerin kapasiteleri artıyor. Bugüne kadar 1 TB’a kadar kapasiteleri bulunan SSD disklerde üst sınır 10 TB’a kadar çıkabilecek.  

Intel ve Toshiba, ayrı ayrı geliştirdiği 3 boyutlu çok katmanlı yeni bir SSD teknolojisini duyurdular. Toshiba’nın geliştirdiği yeni teknoloji 48, Intel’in iş ortağı Micron ile geliştirdiği teknolojide ise 32 katmanlı depolama özelliği bulunuyor. Bu yeni teknoloji sayesinde 10 TB’a kadar kapasiteli SSD diskler üretilebilecek.  

Bugüne kadar fiyatlarının yüksekliğinden şikayet edilen SSD disklerin, yeni teknoloji sayesinde kapasitelerinin artması sonucunda fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. Intel’den yapılan açıklamada yeni teknolojiyle Gigabyte başına maliyetin düşüceği bilgisi de yer aldı. Bu teknolojiyi kullanan ürünlerin 2016 yılından itibaren piyasaya sürüleceği açıklandı.  

SSD Nedir?

Solid State Drive yani kısa adıyla SSD diskler, son yıllarda bilgisayarlarda kullanılan depolama çözümü. USB bellek mantığı ile üretilen ve içinde hareketli parça bulunmayan SSD disklerde bir dosyaya erişim hızı geleneksel sabit disklere göre çok daha yüksek. Bu sayede özellikle işletim sisteminin açılması, dosyalara ulaşma ve transfer gibi konularda yüksek performans sunan SSD’lerin en büyük sorunu yüksek fiyatları. Günümüzde Türkiye’de satılan 1 TB SSD bir diskin ortalama fiyatı 1600 TL. Benzer kapasitedeki bir sabit disk ise 170 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.  

Kaynak: Intel, Toshiba